Andrzej Pluta wyjeżdża z Polski. Transfer do klubu Marca Gasola w Hiszpanii – StolicaSportu.pl

Andrzej Pluta odejdzie z Legii i zagra w Hiszpanii

Andrzej Pluta
fot. Marcin Szymczyk
Domyślna grafika
Jordi
22 czerwca 2026 18:56
3 minuty czytania

Zaskakujący ruch na rynku transferowym – Andrzej Pluta, dwukrotny mistrz Polski i MVP sezonu, już nie zagra w barwach Legii Warszawa. Jak nieoficjalnie ustaliła Interia, lider stołecznej drużyny wraca do Hiszpanii, gdzie jego talent dostrzegł klub zarządzany przez słynnego Marca Gasola. Zdecydowany na nowy etap kariery Pluta wkrótce dołączy do elity ligi ACB, gdzie poprowadzi Basquet Girona.

Najnowszy transfer Andrzeja Pluty, MVP ligi i jeden z kluczowych architektów sukcesów Legii Warszawa ostatnich sezonów, wywołał niemałe poruszenie w środowisku koszykarskim. Trudno się dziwić – Pluta konsekwentnie budował swoją pozycję na krajowym podwórku, sięgając dwukrotnie po tytuł mistrza Polski i brylując na parkietach ekstraklasy w barwach stołecznego zespołu. To właśnie na nim opierały się plany ofensywne Legii.

Pod wodzą trenera Heiko Rannuli Polak zyskał prawdziwą swobodę działania, co przełożyło się na imponujące statystyki i konkretne wyróżnienia. W finałowej serii przeciwko Zastalowi nie zawiódł: zdobył 15 punktów, dołożył 5 asyst i 3 zbiórki, a końcowy rezultat meczu jednoznacznie przesądził o klasie tego gracza. Jak podaje Interia, już po ostatnim gwizdku Pluta komentował:

W trakcie trwania sezonu było dużo ciężkich momentów, ale dla takich chwil warto to robić. Cieszymy się z kolejnego mistrzostwa. Bardzo dużo zawdzięczam Legii, całej tej organizacji. Przyjeżdżałem tutaj, aby zrobić krok do przodu i rozwinąć się. Misja została zakończona sukcesem.
Andrzej Pluta 

Decyzja o wyjeździe była w zasadzie przesądzona. Dwudziestosześciolatek, syn legendy polskiej koszykówki, postanowił wrócić do Hiszpanii, gdzie debiutował w Realu Betis (sezon 2016/2017). Nie jest tajemnicą, że w ostatnich miesiącach agenci Polaka odbierali telefony od hiszpańskich klubów zainteresowanych zatrudnieniem go – status „cupo” gwarantuje mu traktowanie jak gracza miejscowego, co tylko zwiększało jego atrakcyjność dla klubów ACB.

Sam zainteresowany nie krył, że sytuacja transferowa cały czas się zmienia – przyznawał, że chce być świadomy swojej pozycji na rynku, ale jeszcze do niedawna zapewniał, że najważniejsze jest dla niego ponowne zdobycie mistrzostwa Polski. Jednak po ostatnich rozstrzygnięciach jasno było widać, iż Pluta jest coraz bardziej zdecydowany na powrót do kraju, w którym zaczynał swoją profesjonalną przygodę. Jak sam przyznał, „Hiszpania jest kusząca” – i faktycznie, na taki ruch czekało wielu jego fanów i obserwatorów lig zagranicznych.

W Hiszpanii Andrzej Pluta dołączy do Basquet Girona – dwunastej drużyny ostatniego sezonu ligi ACB, prowadzonej przez Moncho Fernándeza. Klub od kilku lat należy do Marca Gasola, mistrza NBA, który nadał Gironie stabilność i kierunek rozwoju. Właśnie zdecydowana postawa szefów i konkretny plan rozwoju przekonały Polaka, by podpisał z klubem dwuletnią umowę (model 1+1).

Na parkietach ACB Basquet Girona zamierza zawalczyć także w europejskich pucharach – i nie kryje ambicji, by z polskim rozgrywającym powalczyć o coś więcej niż tylko bezpieczny środek tabeli. Pluta dołączy tym samym do coraz liczniejszego grona Polaków, którzy z powodzeniem reprezentują kraj w najlepszych ligach Europy obok Aleksandra Balcerowskiego, Luke'a Petraska i Łukasza Kolendy.

Źródło: Interia.pl

Wybrane dla Ciebie